Tworzenie bazy danych MySQL

Pierwszym etapem tworzenia nowego projektu w jakimkolwiek języku jest stworzenie bazy danych. Możemy korzystać z baz SQL i NoSQL. My w tym artykule zajmiemy się SQL a dokładniej MySQL. Po utworzeniu bazy danych dopiero kolejnym krokiem jest stworzenie odpowiednich tabel, w których będziemy mogli przechowywać nasze dane. Możemy oczywiście stworzyć kilka baz danych w zależności od naszych potrzeb.

Aby przystąpić do tworzenia bazy danych najpierw w naszym systemie należy zainstalować MySQL w wersji jaka będzie nam potrzeba. Ten proces jest bardzo mocno uzależniony od systemu operacyjnego używanego na sprzęcie na którym chcemy wykonać taką operację i właśnie z tego powodu nie będę go tu opisywał. Google służy pomocą w tej kwestii.

Gdy mamy zainstalowaną i uruchomioną bazę danych wykonujemy kolejne kroki:

  1. Logujemy się do naszego MySQL poleceniem:
mysql -u root -p    

Po prawidłowym zalogowaniu otrzymujemy tak zwany znak zachęty który świadczy że operacja została wykonana prawidłowo.

mysql>

Teraz przechodzimy do tworzenia bazy danych oraz użytkownika. W pierwszej kolejności utworzymy bazę danych o nazwie language:

Tworzenie bazy danych

Następnie tworzymy użytkownika wraz z hasłem. Użytkownik będzie się nazywał tak samo ja baza danych i powiadał hasło maSbDmxnBXMLy54

create user language identified by 'maSbDmxnBXMLy54';

Teraz zostało nam powiązanie bazy danych z użytkownikiem

GRANT ALL PRIVILEGES ON language.* TO language WITH GRANT OPTION;

I już możemy opuścić konsole MySQL, nie zapominając o odświeżeniu serwera baz danych poleceniami.

commit;
flush privileges;
exit

Baza danych jest gotowa i można tworzyć tabele. Jak to zrobimy, to zależy od nas. Można skorzystać z gotowych narzędzi DBeaver i tam wy klikać sobie całą tabelę lub samemu stworzyć zapytanie do tworzenia tabel. Takie zapytanie do tworzenia tabel możemy również uruchamiać w DBeaver lub jak powyżej w linii poleceń bazy danych. To który sposób wybierzemy, zależy od nas. Jednak ja polecam DBeaver

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baza danych, MySQL, SQL i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.