Jak zacząć przygodę z programowaniem

Jak zacząć przygodę z programowaniem. Takie pytanie stawia sobie wiele osób. Jednak samo programowanie nie jest czymś trudnym. Trudnością jest ilość wiedzy, jaką trzeba przyswoić, aby swobodnie poruszać się w świecie programowania.

Na przykład, aby rozpocząć pracę jako programista, trzeba wiedzieć, co to są zapytania SQL. Aplikacja z reguły zapisuje dane do jakiejś bazy danych. Gdy już to opanujemy, wybieramy język programowania. Wybór jest stosunkowo duży, ale wszystkie te języki są w pewnym stopniu podobne do siebie. Gdy opanujemy podstawy języka, na przykład Java przychodzi czas na Spring, dzięki któremu jesteśmy w stanie stworzyć działającą aplikację webową. Jednak gdy spojrzymy na samego spring i uświadomimy sobie, ile jest tam modułów, to bardzo szybko przychodzi pytanie „Po co mi to”, na które w tym momencie ciężko znaleźć odpowiedź

Więc jak zacząć przygodę z programowaniem

Dlatego naukę programowania trzeba zacząć od końca, a najlepiej od przykładów, które ściągamy z artykułów z gotowym kodem. Takie rozwiązanie daje dwie rzeczy. Po pierwsze możemy uruchomić aplikację, która zacznie działać, więc już zaczynamy, się bawić. Po drugie do takich projektów są również opisy, więc można czytać opis i szukać tego w kodzie. Daje to dużo lepsze możliwości nisz uczenie się na pamięć formułek, których nie rozumiemy.

Dopiero po analizie kilku gotowych projektów możemy spróbować stworzyć własny projekt. Ja w tej sytuacji polecam, aby to była aplikacja potrzebna w codziennym życiu lub pracy. Tak, aby po zbudowaniu jej mieć energie na ciągłą zmianę w projekcie i ulepszanie działania projektu.

Kiedy uczyć się teorii

Teoria według mnie może poczekać. Zaczynając od analizy gotowego kodu, warto również utrwalać nazewnictwo. Jeżeli nie możemy zapamiętać danego sformułowania od razy, zapiszmy go sobie i dzięki temu możemy za jakiś czas do niego wrócić, aby uzupełnić wiedzę. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy rozmowie kwalifikacyjnej, gdzie znajomość nazewnictwa branżowego jest podstawą do sukcesu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Jak zacząć. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.